Comments: Bratislava castle

#12870
jožo
not registered

05.08.2010 12:41
IP:195.80.188.62
Počuli sme slovo božie ... Amen !
#12868
NoirOrioN
not registered

05.08.2010 11:05
IP:212.5.222.203
Viem totižto kriticky, nie zaslepene, prehodnocovať to, čo som prežil. S odstupom času a najmä ak dostaneš nové informácie, všeličo sa môže v nazeraní zmeniť. Opakujem, neľutujem zmenu, len už sa tak na to obdivne nepozerám. Už dlhoooooo nie. V mnohom mi je komunizmus dokonca dnes ľudskejší ako hard-corový amerikanizmus. * Dovracaný môže byť - mal by byť denne Šebej a nie ja. Jemu je na vracanie, keď vidí slovenský znak. Tak - nechsapáči... Inak Šebej má príznačné meno. ak to čítaš odzadu...hmmmm...
#12867
ax
not registered

05.08.2010 10:25
IP:212.242.182.99
Ak v takmer v jednej vete dokážeš napísať, že normalizácia nebola hrozným obdobím a že si štrngal kľúčmi, tak to už nevyžaduje ani slovo naviac. O môj prehľad mať obavu nemusíš, vzhľadom na to, že mám 50 rokov je celkom solídny.Dúfam, že si konečne celkom dovracaný.
#12866
NoirOrioN
not registered

05.08.2010 10:02
IP:212.5.222.203
AX... SI TY NORMÁLNA?!?!?!? Na podporu svojho videnia vytiahneš jedny protislovenské noviny, primáša v protislovenských postojoch ku všetkému, čo len zavanie národným. A kohože stĺpček mi to tu chceš podsunúť? Jedného odporného meniča kabátov, Mariánka Leška, ktorý bol (zástupcom?) šéfredaktorom 2-TÝŽDENNÍKA KOMUNISTICKEJ STRANY SLOVENSKA, NOVÉ SLOVO!!!!!!!!!!!!! Máš krásny prehľad!!! O Kulichovi - zapredancovi píše jeden bývalý superkomunista. Na povracanie sa. Ďakujem, na takúto stupídnu reakciu som čakal, vychutnávam si to! Pre mňa je Leško, jeden niktoš a antislovák, so svojimi názormi úplne tam... A načo sem dávaš odkazy na cudzie názory?? Mám sem dávať ja linky na EXTRA PLUS, kde perfektne píše o Svätoplukovi a situácii okolo neho PROFESOR ŠTEVČEK, či PROFESOR Kučera...alebo Pavel Kapusta? Čo je SME?! Obyčajní antislováci, pre mňa tlupa somárov. Normalizáciu som prežil v pohode, nebolo až tak zlé obdobie, ako to podsúvajú niektorí. Počas revolúcie som nielen štrngal kľúčmi, ale moje plagáty sa dajú vidieť vo viacerých publikáciách o novembri ´89 - nebviem čo si robila vtedy Ty, ale nebudem infantilne vyrypovať. Aby si bola úplne pokojná: nikto z mojej širšej rodiny NIKDY NEBOL v KSČ či KSS. Naopak, poznám zopár ZNÁMYCH, ktorí boli ČLENMI KSS a dnes sú to puncovaní amerikanizovaní demokratkovia. Samozrejme, výsmešní voči všetkému národnému. Tiež na dovracanie sa.
#12865
ax
not registered

05.08.2010 08:48
IP:212.242.182.99
http://komentare.sme.sk/c/5493341/stlpcek-mariana-leska-piedestal.html

"mne ide o to, aký je ten človek dnes"

To, že svojim doslova autokratickým prístupom normalizátora vo funkcii rektora VŠVÚ v rokoch 1973-89 výrazne zasiahol do života jednej umeleckej generácie na základe štátostranou stanovených pravidiel, ktoré aj sám tvorivo, podľa vlastnej potreby, rozvíjal, nemôže odčiniť, ani keby sa 3 x denne spovedal a zapratal celé slovensko svojimi obludami. Nezabudol pri tom ani na seba, profil svojho ksichtu vtisol do nejedného reliéfu so skromnosťou jemu vlastnou. S tým disidentom v súvislosti s Kulichom si to, mierne povedaná, už riadne dorazil.

Kde bolo v čase normalizácie tvoje miesto, N.O. nemusíš písať, vyplýva to z tvojho postoja, teraz radšej zalez do naftalínu.
#12856
NoirOrioN
not registered

03.08.2010 09:54
IP:212.5.222.203
vlciktlcik: mne ide o to, aký je ten človek dnes. Keď viem, že Kulich tvorí popri divných veciach aj slovenské (apropos, mohla vzniknúť socha Svätopluka či sv. Cyrila a Metoda za socializmu? Asi ťažko. A ako mal človek žiť? Hrať sa na disidenta? :-) Dovoľ, aby som si o tom myslel svoje. Boli majstri ako Rudavský/í, div sa svete, myslím, že tento poctivý katolík má svoj podiel aj na Slavíne. No a čo? Mne to nijako nevadí. Slavín stojí dodnes, je to krásna dominanta BA. Sám mám na Ruské oslobodzovanie inší názor, ale nikdy by som nenakydal na Slavín, nikdy.). Na rozdiel od Kulicha historik Kováč ZÁSADNE dehonestuje všetko slovenské v histórii = môže byť aj svetom uznaný za superodborníka, medzi "vlastnými" by nemal mať miesto. Ako by sa Ti páčilo, keby Tvoj vnuk špinil na Tvoju prácu, na Tvoj život? Pre mňa sú takíto ľudia principiálne hlupáci. A nechj je aj pravda na ich strane: netreba si nikdy špiniť nad rámec. On to robí priam s plezírom. Tie Tvoje poznámky s Ficom sú jasným dôkazom. OK, beriem, aj keď mi to niečo signalizuje. * Na "jožo" je škoda regovať. To je vypatlaný ***, ktorý nevie nič iné, len urážať. Nie som voči tomu celkom imúnny. Ale skúsim nereagovať viac. Pre mňa henten tvor nie je hoden viac ako výsledok môjho trávenia po 24-och hodinách.
#12855
jožo
not registered

03.08.2010 09:37
IP:195.80.188.62
Som sa zapovedal ale aspoň jednu letnú výnimku strelím ...

Veľký pán Slovák (čistič rasy a viery) NoirOrioN je rodený diagnostik (prípadne rasový expert) na národy ako celok ... Veľmi rád narába s argumentami poskladanými podľa účelu, ktorý chce dosiahnuť. Demagógia, mystifikárčenie, absolútne pravdy, ideologická zaslepenosť, ignorovanie (jemu) nevhodných faktov - len výrez z jeho arzenálu ... Obdivujem ľudí typu vlciktlcik, ktorý majú trpezlivosť triezvo argumentovať pri tom búchaní železnou päsťou jedinej pravdy pána Slováka do stola ....

Neviem si ho zmaterializovať, ale ak nie je na vozíčku, prípadne za dverami dákeho ústavu, nepochopím, že sa tu takto odbavuje a stráca čas ... V horšom - existujú nejaké Pánisove platformy prípadne stránky Pospolitosti, kde jeho údery o nákovu zmysluplne zapália náchylné ovečky ... V lepšom - Kedy už konečne ukáže v praxi tej drbnutej Slovače, ako sa to má robiť ...? Kedy už konečne zrealizuje dáky projekt v prospech záchrany kuľtúrneho dedičstva Slovákov ...? Kedy už konečne pritiahne konkrétne granty alebo iné zdroje do vyprahnutých pokladní v prospech naších hradov (keď už sme na hrady.sk) ...? Kedy sa už konečne aspoň zoderie v sutinách hocakej zrúcaniny, aby aj ruinné pozostatky našej histórie ocenili ten jeho tribúnovský ťah na bránku, tú jeho energiu ...

Nedočkáme sa NoirOrioN ?
#12854
vlciktlcik
registered

03.08.2010 01:31
IP:213.215.92.78
Ten idiotský novinár, až taký idiot nie je, ale v tomto prípade sa sekol. Odporúčam mu prečítať si toto, http://www.staramorava.euweb.cz/prehladkulturnychcentier.htm nech si pozrie Bratislava (Brezalauspurc, Vratissolaoburgium.
Noirorion, je zaujímavé, že pri súdruhovi Kulichovi Ti nevadí, že bol komunista, ale Kováčovi nadávaš do komunistov, ale súhlasím s Tebou, je to ideologický protipól Kučerovi, ale zasa Kučera toho o Veľkej Morave predsa vie o niečo viac.
Tak trochu mystifikuješ, bola to Bitka pri Bratislave, nie Bitka pod Bratislavským hradom, pri vtedy Brezalauspurci, a vtedy to určite nebol hrad, ale hradisko, (Pozri Tatiana Štefanovičová, Drahoslav Hulínek, Bitka pri Bratislave v roku 907).
Samozrejme, že knieža Svätopluk určite na hradisku na území dnešného Bratislavského hradu bol, ale jeho meno sa spája skôr s Devínom, čo nakoniec uvádzaš aj Ty, ale treba si prečítať aj pána profesora Marsinu,
http://hnonline.sk/relax/c1-45324900-hladanie-najvacsieho-slovaka
Aj tak si však myslím, že do tereziánsky koncipovanej obnovy hradu, táto socha nepatrí, teda v tejto podobe akej tam je, (a ako sa tam dostala, http://hnonline.sk/relax/c1-45324920-cesta-svatopluka-na-bratislavsky-hrad )hodí sa , ako som už kdesi spomenul maximálne tak do Ficovho vinohradu škorce plašiť, na viac nemá.
Inak dnešná Bratislava bola naozaj významným centrom, začnem až Nitrianskym kniežatstvom, Veľkou Moravou, Uhorskom, Rakúsko - Uhorskom, Československom, Slovenskom.
Čo takto umiestniť na hrad možno o niečo objemovo menšiu, ale významovo väčšiu zhmotnenú myšlienku, ktorá by tieto dejinné etapy spájala.
Ale aby som Ťa potešil, vedel by som si predstaviť hoci aj päťposchodového Svätopluka symbolicky niekde na Slovensko - Moravskom pomedzí, čo ja viem, trebárs Mikulčice - Kopčany,
a ešte jazdecká socha v Bratislave, http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Empress_Maria_Theresia_monument_Bratislava_002.jpg
A ešte socha Széchényi Istvána, pozri http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0tefan_Se%C4%8D%C3%A9ni
#12853
ax
not registered

02.08.2010 12:18
IP:212.242.182.99
Presne N.O. A preto ja tvoje slová nikdy papagájovať nebudem. A teraz idem s chuťou obedovať, sotva som si to tu stihla prečítať, kým som navarila maďarský guláš, segedínsku kapustu a zapíjať to budeme Egri bikavérom, i keď zvyčajne pred zotmením nepijem. Ale to, k akému výkonu som ťa vyburcovala stojí za malú milú oslavu. Teraz letím, ešte štipku kaločajskej papriky som zabudla pridať, aby to bolo všetko riadne pálivé. Také fűszeres ....
#12852
NoirOrioN
not registered

02.08.2010 10:38
IP:212.5.222.203
O P R A V A - Svätopluk zomrel 17. marca 894, čiže bitka pod Bratislavským hradom (!!!) bola iba o T R I N Á S Ť rokov po jeho smrti. Ale Svätopluk tu nikdy nebol... Hm... Opakujem a berte to na vedomi: len somár papagájuje slová idiota. Svätopluk BOL na Bratislavskom hrade.
#12851
NoirOrioN
not registered

02.08.2010 10:35
IP:212.5.222.203
"Milujem" idiotských novinárov, ktorí trt vedia o histórii (a namiesto rozhovoru s historikom, ktorý sa zaoberá 50 rokov s daným časovým úsekom sa radšej porozprávajú s nejakým komunistickým magorom a la D.Kováč (nanútená osoba vydavateľom??), ktorý sa zaoberá novodobou históriou). "Svätopluk sa v lokalite Bratislavského hradu nevyskytoval" - tvrdia idioti. Ako to vedia? AKO TO VEDIA, pýtam sa?!? Nič nevedia. Bratislava v tých časoch JEDNOZNAČNE B O L A centrom ríše (nemyslím hl. mestom, ale dôležitým mestom) - napokon načo slová, len idiot asi nevie o základoch sakrálnej stavby na nádvorí Bratislavského hradu. A ten zrejme stojí na mieste niekdajšieho opevnenia (vtedy sa stavalo najmä z dreva). Len idiot pochybuje o tom, že Svätopluk nikdy nešiel /nepobudol v Bratislave, keď stokrát chodil z Nitry do Bavorska, Čiech, do Mikulčíc, do Zadunajska. Svätopluk bol na Devíne, tu pod hradom pobil spolu so Slavomírom franské vojsko na hlavu v 871-om. Len idiotovi môže vadiť, že socha sa postaví pár kilometrov hoci aj niekde inde, kde nikdy dotyčný nebol (a isto toto nie je prípad Svätopluka!). Len idiot nevie o prekliatej bitke pod Bratislavským hradom v 907, 33 rokov po smrti Svätopluka, keď "TÚTO KRAJINU" obsadili - zaujali :-) Maďari. Oni boli Maďari, no my sme "nejestvovali... IDIOTOVI novinárskemu...i čitateľskému vadí Svätopluk, ale nie húnsky turul, ktorého sochami je posiaty juh Slovenska (včera som bol v Šoproni, zas som videl veľkouhorské nálepky v suvenírovom obchode - na jednej hlásali naši zakomplexovaní "susedia", že po Trianone zostalo v SR 1 072 000 Maďarov - no idiotizmus ako remeň. To ale nikomu nevadí. Slovákovi bude vadiť Svätopluk... Odporný idiotský národ (aj slovenský, aj maďarský)...jeho časť.) * Ducové - bol som tam dvakrát, naposledy (asi v 2007) to nevyzeralo zle. S rekonštrukciou súhlasím. Netreba pritom spomínať nijaké náklady na iné slovenské sochy, lokality. Každý normálny národ má peniaze na svoje pamiatky. Apropos...hehe...včera som bol v Šoproni. Ak som tam nevidel len tak, na každej druhej VYNOVENEJ BUDOVE (Maďari sú pritom v sračkách po krk) MAĎARSKÚ ZÁSTAVU (v strede mesta ich bolo asi 200), tak potom neviem. Samozrejme, v strede námestia stála socha Sečéniho. Možno v živote v Šoproni nebol, neviem. Ale som si istý, že nijakému Maďarovi by tak idiotská myšlienka o pobývaní Sečéniho v meste isto neprišla na um. Idioti idiotskí "slovenskí"...
#12846
ax
not registered

01.08.2010 16:49
IP:212.242.182.99
http://www.sme.sk/c/5487247/ducove-svatoplukova-stopa-v-dezolatnom-stave.html
#12834
Hora
not registered

27.07.2010 21:40
IP:98.82.199.194
NoirOrion. Co povedat? Mas pravdu. "God bless you always". Tak ako hovoris. Pohlad pozorneho oka na tisic rocne chrami v Indii najde na nich kazdy znak a kriz, vcitane hakoveho. Zrazu tolko akademickych umelcov a znalcov, tak tu uz mohlo byt tolko konov ako vo Viedni. Zrazu jeden kon v Bratislave poblaznil vsetky kone po celom Slovensku. Vzdy zacnu rypat ked uz je nieco hotove. Po celej krajine chatra stovky hradov kde mozu uplatnit svoje znalosti a ukazat svoje umenie.
#12832
NoirOrioN
not registered

27.07.2010 17:24
IP:212.5.222.203
Ešte mi napadol jeden protiargument. Keď už teda je Kulich taký KOMUNISTA, kto - aký iný žijúci umelec, sochár, okrem pani Cvengrošovej (a NEPOCHYBUJEM, že tá tiež určite je fašistická komunistka - lebo však robila sochy velikánov slovenských dejín) kedy urobil SLOVENSKÚ sochu, myslím slovenského velikána?!? Pribudla niekde okrem pár starých sôch Štefánika nejaká socha Pribinu, Svätopluka, Mateja Bella, aj našich kráľov Korvína, Žigmunda... Kaplana, Rázusa, Murgaša...............? Nie, nikto nikdy zatiaľ nič také neurobil. Ani im nezišlo na um. Všelijaké dokrútené plechy...ale socha - žiadna. A po takmer 20 rokoch príde K O N E Č N E jeden umelec so sochou a - Slováci jeho, dielo, zobrazenú postavu, miesto...SLOVOM VŠETKO NAOKOLO D.O.D.R.B.Ú. A teraz poprosím ukázať mi ešte jeden taký národ vo svete, ešte niekoľko stotisíc takých drbnutých jednotlivcov. Neandertálske hovadá, bez kultúry a vedomia. Nasrať si za golier - v tom sme majstri. Na smiech všetkým naokolo. Ako by ste sa pozerali na dospelého človeka, ktorý sa vyserie do dlaní a potom sa tým natiera nadávajúc na svojho otca i mater...tak asi musíme vyzerať v očiach druhých. (ak sa niekomu zdá toto prirovnanie prisilné - prečo?, pripomeniem napr. staro-nového poslanca NRSR Šebeja, ktorý kedysi povedal, že: "keď vidím slovenský znak, je mi na vracanie". Mhm... No bodaj by grcal každé ráno v parlamente - lebo tam mu visí to "grcátko" rovno pred očami, denne sa na to, chudák drbnutý, musí pozerať...)
#12831
NoirOrioN
not registered

27.07.2010 17:11
IP:212.5.222.203
Bibra, dá sa to zovšeobecniť. Jestvuje niečo ako črty povahy...národné črty. V čomkoľvek historicko-národnom porovnáš Slovákov s kýmkoľvek v Európe, nedá sa inak ako zhodnotiť to láskavým slovom "drbnutý". Nemienim podávať výpočet (nekonečný) udalostí kedy sa tak stalo, či deje (teraz). Alebo opačne - ak nástojíš na jednotlivcovch ako drbnutých, tak potom ich u nás medzi ľudom nájdeš neskutočne veľké percento. Ne-sku-toč-ne.
#12830
BibraX
registered

27.07.2010 16:12
IP:62.168.116.2
NoirOrioN mylis sa. Ak si dobre pamatam v Stupave bola jazdecka socha kpt. Nalepku. Ten kon sice vyzeral ako mulica, ale to je jedno. Tiez to tusim bolo dielo p. Kulicha. Ta socha este nedavno stala, tusim v arealy Stupavskej skoly. Ak sa mylim, opravte ma.

Co sa tyka toho povzdychu ohladom toho nasho "drbnuteho" naroda. Narod nie je imaginarna bytost. Narod som ja, ty, vlciktlcik (aj ked neviem ci on nie je nejaky chazar, alebo kuman, u neho clovek nikdy nevie), a vsetci ti co su narodnostou slovaci. Takze ak sme narod blby, tak sme hlavne jednotlivci blbi.
#12829
NoirOrioN
not registered

27.07.2010 13:02
IP:212.5.222.203
vlciktlcik - všetka úcta ako vedieš debatu. jedna vec, taká esenciálno-éterická, k tomu, čo píšeš. Že nemáš nič... Chvalabohu! Ja len že toto mi tak veľmi na Slovákoch vadí. Na všetkom a na každom hľadajú PROBLÉM, ROZPOR. U nás nik nie je osobnosť, všetci sú KONTROVERZNÍ. Každá osoba na svete bola raz dobrá a dvakrát zlá. Aj Matka Tereza, verte tomu! Ale všetky zdravé národy sveta si tých svojich akosi očistia, neberú do úvahy nejaké taľafatky. Prosto bol hore, mal ho národ rád (lebo bol zaznamenaný v dejinách a v ľud. tradícii), tak je NÁŠ. Rakúšaci, Maďari...všetci urópania majú po svojich mestách STOFFKY jazdeckých sôch a všelijakí lotri, ničitelia sedia v sedlách všelijakých koní. Inak vyzerá jazdec na soche z 18. storočia, inak z 19. a inak z 21. storočia. V 21. storočí už skoro nik jazdecké sochy nestavia, lebo každý národ ich má stovky po svojich mestách. DOBRÉRÁNOSLOVENSKO má svoju P R V Ú, opakujem, PRVÚ jazdeckú sochu postavenú v júni 2010 a - hneď je to kolosálny problém. Nejaký JEBO (s odpustením) sa pozerá dokonca koňovi medzi nohy, či je to kóšer...?!?! (bol to Slota, mimochodom). A TERAZ TO HLAVNÉ: je mi úplne jedno, že sochu robil Kulich. Prečo? V Osle má obroský park sôch sochár menom Gustík Vigeland. Celý svet ich obdivuje, je to svetoznámy park. Ujco Vigeland bol sympatizant s nacizmom. No a? Koho to zaujíma. Ide o jeho dielo! Je skvelé? Je! No tak...???? Nijaká socha nemá na čele napísané Heil Hitler, alebo hákový kríž (ktorý je inak staroindským symbolom - myslím že sa dajú nájsť indické sochy s týmto znakom - podobnosť so Svätoplukom ako vyšitá - staroindovia jedni fašistickí...) Kulich tvoril sochy za socializmu, tvoril AJ socialistické sochy. No a? To znamená, že dnes NESMIE vytvoriť inú sochu? Keď zajtra nastúpia k moci diktátori, tak to všetkých terajších umelcov zakopeme a zničíme, lebo tvorili "za demokracie"??? Len idiot takto rozmýšľ, len idiot. A napokon - o Kulichovi to krákajú magori, ktorým nevadia iní komunisti. Napr. Leško, Kusý, Mikloš, dokonca i pán Figeľ bol za mlada tajomníkom na VŠ v SZM v Košiciach. Mne je to jedno, mne to nevadí. Mne ide o to aký je kto dnes, čo robí a ako to robí. OK, nemusí sa páčiť tá socha, pravdupovediac ani mne sa nejako extra nepáči, ale beriem ju "za svoju", lebo je NAŠA. To je asi tak všetko. Je mi to ľúto... Moc som chcel po tom 1993-ťom, aby sme... Dnes viem, že sa nedá, že sme iný (podľa mňa DRBNUTÝ) národ. Nemám nás rád, no napriek tomu by som sa do krvi bil....teda skôr si to len myslím, kdesi hlboko ľutujem, že som sa nenarodil ako Čech, či Nemec, Francúz - aké krásne samozrejmé by bolo to, čo ma tu tlačí.
#12828
vlciktlcik
registered

27.07.2010 12:46
IP:213.215.92.78
Ešte by som dodal, že ani proti krížu nič nemám, umelci, teda aj súdruh Kulich, nech si kreslia, sochajú kríže aké chcú, ale občas by mali počítať aj viac ako do troch, či sa im to páči, či nie.
#12827
vlciktlcik
registered

27.07.2010 12:23
IP:213.215.92.78
Trochu by som Ťa chcel poopraviť Noirorion, možno Tí heraldici nie sú až takí tupí. Tak ako nemecký hákový kríž sa v histórii objavil už predtým, tak sa objavil aj slovenský gardistický kríž, čo dokazuje obrázok na Tvojom odkaze.
Iba včera som sa od jedného kolegu dozvedel, že súdruh Kulich sa inšpiroval KNIHOU
DR. FRANTIŠKA HRUŠOVSKÉHO
OBRÁZKOVÉ SLOVENSKÉ DEJINY
VYDALA
MATICA SLOVENSKÁ
V TURČIANSKOM SV. MARTINE
ROKU 1942.
HISTORICKÉ POVESTI SPRACOVAL
J. C. HRONSKÝ.
OBRÁZKOVÚ ČASŤ
SOSTAVIL A UPRAVIL
JOZEF CINCÍK.
OBÁLKU NAVRHOL
JOZEF VLČEK.
VYTLAČILA
NEOGRAFIA
V TURČIANSKOM SV. MARTINE.
a to priamo obrázkom na obale knihy. Vo vnútri som objavil podobný obrázok od Jaroslava Vodrážku, ako ten, čo je na obale kukni http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=56052#56052

Nemám nič proti pánom Hrušovskému, Cígerovi, Vodrážkovi ani Svätoplukovi. Ale prekáža mi ten boľševický štýl, ako sa na hrad dostal, ako vyzerá, (chudák, keby ožil, tak si viem živo predstaviť, čo by s tými inštalátormi porobil), nehovoriac o tom, že skôr patrí na Devín, trebárs aj päťkrát väčší, samozrejme o niečo kultivovanejšie zrealizovaný.
Arnulf, je tak ako hovoríš.
#12826
NoirOrioN
not registered

27.07.2010 10:15
IP:212.5.222.203
Na margo nedávných dní (SOCHA KRÁĽA SVÄTOPLUKA, štít s "gardistickým" znakom) ...a hlavne tupých heraldikov a vraj-historikov akože slovenskej národnosti. Odborníci, ktorí sa nerozumejú...ale zato dostanú priestor vo všetkých masmédiách. Prečo sa nik nepýtal super odborníka na raný stredovek v kontexte slovenských dejín – prof. Matúša Kučeru (príp. prof. Marsinu, prof. Emílie Hrabovec, Dr. Letza...)? Lebo to nie je žiaduce. Potrebné je kopať, pľuť a grcať. Prof. Kučera by len potvrdil to čo sa píše tu:

http://www.heraldica.szm.com/stranky/NNNew/Nlotrinsko.htm

Čítam práve jeho knihu Kráľ Svätopluk. Len by som poopravil info z webu, že Arnulf bol cisár, nebol, bol „len“ panovníkom-kráľom Východnej marky Franskej ríše a nebolo to začiatkom 9. storočia, ale v jeho druhej polovici. Je takmer isté, že dvojkríž si Lotrinsko osvojilo od nás (Svätopluk ako krstný otec syna Arnulfa, ktorý dostal meno po krstnom otcovi! – ne-franské meno!), keďže u nich sa objavuje až koncom 9. storočia, kým k nám prišiel so sv. Cyrilom a Metodom.

No a „gardistický“ znak? Stačí si pozrieť dobovú ilustráciu, možno z 15. storočia – to sú ale húfy „fašistov“... Do kruhového štítu sa asi tenučký, a preto nevýrazný kríž netepal. Myslím, že v 9. stor. už ľud bol dostatočne tvorivý a vedel prispôsobovať znaky, symboly pre zástavy, štíty, prstene, oblečenie a pod.